Pensjonat FARYNY
Tel: +48 517 742 304
Email: kontakt@pensjonat-faryny.pl
Dziękujemy, że dotarłeś do końca strony !
Jeśli masz jakieś uwagi, jakiekolwiek: co Ci się nie podoba, coś może nie działa, cokolwiek co przychodzi Ci do głowy na temat tej strony, daj nam znać wpisując swoje uwagi w formularzu kontaktowym. Nie musisz wpisywać maila, jeśli nie chcesz, wpisz swoje uwagi i kliknij WYŚLIJ.
Będziemy wdzięczni za każdą uwagę.
Na stronie z tego linku można znaleźć bardzo ciekawe i dokładne mapy Faryn z 1921, 1934 i 1944 roku. Doskonale na nich widać jak niewiele zmienił się rozkład budynków w miejscowości, można na nich też znaleźć nieistniejące już i zapomniane budynki. Z map tych doskonale widać jak bardzo mocno rozwinięty był system kartograficzny w tamtych czasach, który z kolei pokazuje, że każdy skrawek ziemi i lasu był dokładnie zaplanowany, zarządzany i skrupulatnie opisywany.
W latach 1912-1962, w miejscowości działała kolej wąskotorowa. Z zapisów dostępnych na stronie Atlas Kolejowy można znaleźć wzmiankę o trzech stacjach: przystanek osobowy, osobowy+ładownia oraz przystanek tartak. Była to cześć trasy "1020 Myszyniec - Spychowo wąskotorowe". Mapę Polskich linii kolejowych, na której znaleźć można również naszą miejscowość, znajduje się pod tym linkiem.
O Farynach:
Profil Faryn na Facebooku
Historia Faryn - artykuł Z. Kudrzyckiego w Witrynie Wiejskiej
Reportaż stacji TVN o aniołach w Farynach - Dzień Dobry TVN
Artykuł o plenerach rzeźbiarskich, na których powstają anioły - Wiara.pl
Artykuł o plenerach rzeźbiarskich, na których powstają anioły - Olsztyn.naszemiasto.pl
Artykuł o plenerach rzeźbiarskich, na których powstają anioły - Tygodnik Szczytno
O historii Faryn w portalu Gosc.pl - Kronika-trudnego-oswajania
Artykuł o isniejącej w przeszłości kolejce Spychowo-Myszyniec - Stacje Kolejowe
Informacje, w języku niemieckim, dotyczące Faryn na portalu kres-ortelsburg.info.
Kilka zdjęć z przeszłości znajduje się tu.
Artykuł po niemiecku o kolejce: www.museumseisenbahn.de
Obecnie zamieszkała przez 314-stu mieszkańców (stan na grudzień 2019r), w przeszłości liczyła ich 857 (1939r).
Wieś otoczona jest polami i lasem, obfitującym w swoje dary takie jak jagody i grzyby. Las ten w kierunku północno-wschodnim ciągnie się kilometrami, jest więc gdzie się wybrać na wycieczkę rowerową aby pooddychać krystalicznie czystym powietrzem.
W przeszłości, sama miejscowość była jedną z większych w okolicy, działo się tu znacznie więcej niż dzieje się dziś...
Tym co wyróżnia Faryny obecnie to imponująca kolekcja drewnianych rzeźb - aniołów, które stoją rozlokowane na poszczególnych posesjach i przy drewnianym kościółku, strzegąc mieszkańców i gości. Pomysłodawcą, i jednym z wykonawców aniołów, jest ksiądz proboszcz Robert Nurczyk. Od kilku lat ksiądz Nurczyk oraz mieszkająca w Farynach artystka rzeźbiarka Urszula Nadolna organizują w Farynach plenery rzeźbiarskie, podczas których powstają kolejne dwumetrowe anioły. Podczas plenerów kilkoro zaproszonych artystów przez cztery dni rzeźbi anioły, które stoją później w różnych częściach miejscowości. Anioły są miłą ozdobą tej małej miejscowości. Przejeżdżając przez Faryny, nie sposób nie zatrzymać się przy nich. Natomiast przy plebanii stoi kapliczka, którą ksiądz Robert wyrzeźbił wspólnie ze swoim tatą. W ramach działań artystycznych oprócz kolejnych aniołów, powstał we wsi także mural. Przedstawia on historię wioski.
O NAS
Pensjonat FARYNY to doskonałe miejsce dla każdego kto potrzebuje wypoczynku na łonie natury, z dala od miejskiego zgiełku. Otoczenie lasu i łąk sprzyja pieszym / rowerowym wędrówkom.
MENU
ADRES
KONTAKT
Copyright 2020 | Created by Mariusz K. with WebWave