Pensjonat FARYNY

Tel:       +48 517 742 304   

Email: kontakt@pensjonat-faryny.pl 

Dziękujemy, że dotarłeś do końca strony ! 

 

Jeśli masz jakieś uwagi, jakiekolwiek: co Ci się nie podoba, coś może nie działa,  cokolwiek co przychodzi Ci do głowy na temat tej strony, daj nam znać wpisując swoje uwagi w formularzu kontaktowym. Nie musisz wpisywać maila, jeśli nie chcesz, wpisz swoje uwagi i kliknij WYŚLIJ.

 

Będziemy wdzięczni za każdą uwagę. 

  1. pl
  2. de

Na stronie z tego linku można znaleźć bardzo ciekawe i dokładne mapy Faryn z 1921, 1934 i 1944 roku. Doskonale na nich widać jak niewiele zmienił się rozkład budynków w miejscowości, można na nich też znaleźć nieistniejące już i zapomniane budynki. Z map tych doskonale widać jak bardzo mocno rozwinięty był system kartograficzny w tamtych czasach, który z kolei pokazuje, że każdy skrawek ziemi i lasu był dokładnie zaplanowany, zarządzany i skrupulatnie opisywany.

W latach 1912-1962, w miejscowości działała kolej wąskotorowa. Z zapisów dostępnych na stronie Atlas Kolejowy można znaleźć wzmiankę o trzech stacjach: przystanek osobowy, osobowy+ładownia oraz przystanek tartak. Była to cześć trasy "1020 Myszyniec - Spychowo wąskotorowe". Mapę Polskich linii kolejowych, na której znaleźć można również naszą miejscowość, znajduje się pod tym linkiem.

O Farynach:

Profil Faryn na Facebooku

Historia Faryn - artykuł Z. Kudrzyckiego w Witrynie Wiejskiej

Reportaż stacji TVN o aniołach w Farynach - Dzień Dobry TVN

Artykuł o plenerach rzeźbiarskich, na których powstają anioły - Wiara.pl

Artykuł o plenerach rzeźbiarskich, na których powstają anioły - Olsztyn.naszemiasto.pl

Artykuł o plenerach rzeźbiarskich, na których powstają anioły - Tygodnik Szczytno

O historii Faryn w portalu Gosc.pl - Kronika-trudnego-oswajania

Artykuł o isniejącej w przeszłości kolejce Spychowo-Myszyniec - Stacje Kolejowe 

Informacje, w języku niemieckim, dotyczące Faryn na portalu kres-ortelsburg.info.

Kilka zdjęć z przeszłości znajduje się tu.

Artykuł po niemiecku o kolejce: www.museumseisenbahn.de

    FARYNY (niem. Farienen) to wieś znajdująca się na południowym skraju województwa Warmińsko-mazurskiego i równocześnie skraju Puszczy Piskiej. Rozciąga się po obu stronach starej brukowanej drogi, która została prawie w całości zaasfaltowana . Oryginalny bruk istnieje jeszcze na ok 500 metrowym odcinku, przy którym znajduje się staw i Pensjonat Faryny. W wiosce zachowało się kilka budynków, przykładów drewnianej i murowanej zabudowy z drugiej połowy XIX i początku XX wieku.  

Obecnie zamieszkała przez 314-stu mieszkańców (stan na grudzień 2019r), w przeszłości liczyła ich 857 (1939r). 

Wieś otoczona jest polami i lasem, obfitującym w swoje dary takie jak jagody i grzyby. Las ten w kierunku północno-wschodnim ciągnie się kilometrami, jest więc gdzie się wybrać na wycieczkę rowerową aby pooddychać krystalicznie czystym powietrzem. 

W przeszłości, sama miejscowość była jedną z większych w okolicy, działo się tu znacznie więcej niż dzieje się dziś...

    Tym co wyróżnia Faryny obecnie to imponująca kolekcja drewnianych rzeźb - aniołów, które stoją rozlokowane na poszczególnych posesjach i przy drewnianym kościółku, strzegąc mieszkańców i gości. Pomysłodawcą, i jednym z wykonawców aniołów, jest ksiądz proboszcz Robert Nurczyk. Od kilku lat ksiądz Nurczyk oraz mieszkająca w Farynach artystka rzeźbiarka Urszula Nadolna organizują w Farynach plenery rzeźbiarskie, podczas których powstają kolejne dwumetrowe anioły. Podczas plenerów kilkoro zaproszonych artystów przez cztery dni rzeźbi anioły, które stoją później w różnych częściach miejscowości. Anioły są miłą ozdobą tej małej miejscowości. Przejeżdżając przez Faryny, nie sposób nie zatrzymać się przy nich. Natomiast przy plebanii stoi kapliczka, którą ksiądz Robert wyrzeźbił wspólnie ze swoim tatą. W ramach działań artystycznych oprócz kolejnych aniołów, powstał we wsi także mural. Przedstawia on historię wioski.

Faryny - wioska aniołów.

O NAS

Pensjonat FARYNY to doskonałe miejsce dla każdego kto potrzebuje wypoczynku na łonie natury, z dala od miejskiego zgiełku. Otoczenie lasu i łąk sprzyja pieszym / rowerowym wędrówkom. 

Pensjonat FARYNY Facebook
Pensjonat FARYNY
Pensjonat FARYNY

MENU

ADRES

12-114 Faryny 72

 

tel. +48 517 742 304

email: kontakt@pensjonat-faryny.pl

KONTAKT

Twój e-mail
Treść wiadomości
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Jeżeli podałeś/aś maila i czekasz na odpowiedź
a nie przyjdzie ona w ciągu 24 godz prosimy o ponowne
wysłanie wiadomości.
Niestety zdarzyło się, że nie mogliśmy odpowiedzieć
ze względu na błędnie podany adres e-mail.
Pozdrawiamy serdecznie.

Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Copyright 2020 | Created by Mariusz K. with WebWave